Masz jakieś pytania? kontakt@cyklamenka.pl

Złoty, a jednak kolorowy zawrót głowy – kolory złota

Złoto w czystej postaci jest barwy żółtej.  By jednak móc robić z niego trwałą biżuterię, stopuje się go z dodatkami takimi jak miedź, srebro, nikiel lub pallad. I w tych dodatkach kryją się właśnie kolory. 

Naturalny kolor złota utrzymuje się poprzez dodanie odpowiednich ilość miedzi, srebra oraz cynku. Ostatnimi laty jest to najczęściej wybierany kolor i najczęściej właśnie w tym kolorze tworzy się pierścionki zaręczynowe czy obrączki dla pary młodej.

Naturalny kolor złota wyparł używane wcześniej złoto o odcieniu czerwonawym. Ten odcień kojarzymy głównie ze starych, radzieckich wyrobów, które swój rodzaj barwy zawdzięczają dużej ilości miedzi w stopie. Wybór biżuterii w kolorze różowego czy też czerwonego złota może być jednak oryginalnym pomysłem również dzisiaj.

Popularność w okolicach dwudziestolecia międzywojennego zdobyło białe złoto – i trwa ona do dziś, być może nawet ze wzmożoną siłą. Stworzono wówczas nowy rodzaj stopu jako substytut platyny poprzez dodanie niklu lub – w przypadku uczulenia na nikiel – palladu.

Złoto w zależności od procentowego udziału dodatków może mieć barwę od zielonkawego aż do czerwonego, a naukowcy pracują nad czarnym i niebieskim złotem. Wszystko przed nami, a póki co, nawet te kilka odcieni daje nam duże pole do popisu. Zachęcamy do porównania naszej biżuterii w różnych kolorach złota.

Comments are closed.