Masz jakieś pytania? kontakt@cyklamenka.pl

Pierścień Claddagh – przyjaźń, więź, małżeństwo

Ostatnio miałam okazję zrobić pierścień Claddagh, noszony jako symbol przyjaźni, oddania czy małżeństwa wywodzący się z Irlandii od XVII wieku.

Serce symbolizuje miłość, dłonie- przyjaźń, a korona wierność i uczciwość. Symbolikę pierścienia wyraża maksyma „pozwól panować miłości i przyjaźni na zawsze”.

Czy wiesz jak poprawnie nosić taki pierścień? Zasady zależą od Twojego stanu cywilnego oraz uczuciowego;

Dłoń prawa

  • serce skierowane na zewnątrz dłoni – osoba jest singlem
  • serce skierowane do wewnątrz dłoni – osoba jest w związku

Dłoń lewa

  • serce skierowane na zewnątrz dłoni – osoba jest zaręczona
  • serce skierowane do wewnątrz dłoni – osoba jest w związku małżeńskim

Równie ciekawe są legendy na temat autora pierścienia;

Jedna z legend mówi o tym, że został podarowany przez orła (który zrzucił pierścień podczas lotu) hojnej fundatorce wielu mostów w Irlandii.

Inna legenda przypisuje pierścień twórczemu księciu, który specjalnie dla ubogiej ukochanej zaprojektował specjalny klejnot, aby przekonać ojca swojej wybranki, że ma co do niej szczere zamiary.

Kolejna, najbardziej prawdopodobna legenda przedstawia historię Richarda Joyce’a z wioski Claddagh w hrabstwie Galway, który opuścił ubogą Irlandię, by zarobić na godne życie ze swoją ukochaną. Rozłąka przedłużyła się do wielu lat, przez to, że statek Richarda zdobyli piraci. Richard został sprzedany jako niewolnik do Algierii. Tam u mauryjskiego złotnika Richard nauczył się fachu. Był bardzo utalentowany; co zachwyciło złotnika – zaproponował mu nawet rękę własnej córki i majątek. Jednak młody złotnik wykonał w czasie swojej długiej niewoli pierścień Claddagh specjalnie dla swojej ukochanej, pozostawionej przed laty. Miał nadzieję, że ona ciągle na niego czeka. Po zmianie rządów w 1689 r. uwolniono wszystkich jeńców a Richard wrócił do swojej ukochanej po 15 latach niewoli i przywiózł jej coś bardziej wartościowego niż pieniądze. A ona – oczywiście, przez ten cały czas czekała. 

W każdej legendzie jest ziarnko prawdy, ale fakt faktem – pierścień ma niezwykłą symbolikę i może być niepowtarzalnym prezentem.

Comments are closed.