Masz jakieś pytania? kontakt@cyklamenka.pl

Kolorowy zawrót głowy, czyli jaki kamień dobrać do pierścionka

Wybór kamienia ma znaczący wpływ na ostateczny wygląd, kształt oraz cenę pierścionka. Nie wszystkie kamienie pasują do pierścionka zaręczynowego, choć niektóre mogą być uniwersalne – zarówno do pierścionków codziennych, na prezent, czy też na zaręczyny, jak i również jako kamienie zdobiące obrączki.

Przy wyborze kamienia musimy określić nie tylko kolor, który będzie determinowany przez rodzaj kamienia, ale również szlif. Do różnych kamieni stosuje się inne szlify, niemniej wybór pozostaje dość duży.

Po wyborze szlifu pozostaje wybór kamienia i jego koloru. Poniżej prezentuję kamienie najczęściej używane w jubilerstwie.

Diament – ponadczasowy, uznawany za symbol trwałości. Najbardziej cenione są kamienie o nieskazitelnej czystości i barwie oraz doskonałym szlifie. Występują w różnych kolorach, a najcenniejsze są te najrzadsze – czyli bezbarwne, ale też o silnym natężeniu jednego koloru, np. niebieskie czy też czerwone. Więcej informacji o tych kamieniach oraz ich zastępnikach znajdziesz tutaj.

Szafir – kamień z grupy korundów, najlepiej znany jest w intensywnym niebieskim kolorze, tak zwanym kashmir blue. Został użyty jako kamień główny pierścionka zaręczynowego księżnej Diany – jest symbolem miłości, czystości i prawdy. Szafiry występują również w różnych kolorach – jako kamienie bezbarwne mogą zastępować diamenty, ale też pięknie wyglądają w kolorach różowym, zielonym czy też żółtym.

Rubin – cechuje się kolorem od jaskrawoczerwonego, poprzez głęboką czerwień, do ciemno czerwonawo brązowego. Jest kamieniem z tej samej grupy korundów co szafir i symbolizuje płomienną miłość, pożądanie i władzę.

Szmaragd – występuje w różnych odcieniach zielonego – od jasnej zieleni do koloru niebieskozielonego. Stanowi symbol wierności, spokoju i bezpieczeństwa.

Ametyst – spotykany w barwach od jasnofioletowej do ciemnopurpurowej. Jest kamieniem symbolizującym władzę i szczęście.

Topaz – występuje w różnych kolorach: błękitnym i różnych odcieniach niebieskiego, białym, złotym czy też różowym. Jest symbolem wielkiej siły i mocy.

Opal – najczęściej jest wielobarwny, mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Wymaga przechowywania w wilgotnym środowisku, w przeciwnym razie jest podatny na samoistne pękanie. Symbol wiary i zaufania.

Turmalin – kamień występujący w różnych kolorach, między innymi zielonym, żółtym, różowym, lecz najbardziej cenione są tak zwane turmaliny arbuzowe – wielobarwne. Symbolizuje bogactwo, przyjaźń, równowagę i harmonię.

Cytryn – posiada barwę bladożółtą aż po najbardziej cenioną – ciemnopomarańczową. Stanowi symbol nadziei i młodości.

Akwamaryn – jak sama nazwa wskazuje jego barwa to woda morska – waha się od błękitu po morską zieleń. Jest symbolem miłości i pojednania.

Tsavoryt – stanowi dobrą alternatywę szmaragdu – jest tańszy, a przede wszystkim mniej kruchy. Odznacza się kolorem intensywnej zieleni, a jego popularność ostatnio wzrasta.

Granat – najczęściej spotykany w kolorze ognistoczerwonym, czasem pomarańczowe czy fioletowoczerwone. Symbolizuje nadzieję i rozkwit.

Perydot – inaczej nazywany oliwinem lub chryzolitem, ma zabarwienie złocistozielonkawe, różniące się od koloru szmaragdu.

Comments are closed.